Nasreddin Hoca Hayatı Kısaca, Kimdir Kısa Bilgi

Nasreddin Hoca en büyük Filozof ve mizah Üstadımızdır . Ünü ve fıkraları bütün dünyaya yaygındır , birçok dillere çevrilmiştir . Yalnız , hayatı pek iyi bilinmiyor . Bu da , Osmanlılar devrinde , Aydın sınıf edebiyatçılarının , tarih ve hal tercümesi biyografi yazarları bu halk üstadına gerektiği kadar gibi saygı göstermemelerinden ileri gelmiştir . Fıkralarından çıkarılan bilgi ise daima yanıltıcı olmuştur . Çünkü , çok sevilen Nasrettin Hoca fıkralarının belki yarısı bile ona ait değildir; Yüzyıllar boyunca , halkın beğendiği her Nükte , her fıkra , doğrudan doğruya Nasrettin Hoca ya mal edilmiştir .

En eski ve İnanılır kaynaklara göre , Nasreddin Hoca , Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğmuştur . Babası köyün imamı Abdullah hocadır . Nasrettin Hoca okumayı yazmayı , Arapçayı , DİN bilgilerini önce babasından öğrendiği . Sivrihisar müftüsü Hasan Efendi’nin , eski sicillere dayanarak yazdığı mecmua-i Maarif adlı yarım kalmış eserde verdiği bilgiye göre , Nasrettin Hoca , o Dolaylarda büyük ün kazanan Seyyit Mahmut Hayrani ile Seyyid Hacı İbrahim Sultan’a kapılanmak istemiş , babasından kendisine kalan köy imamlığını Mehmet adında birine devrederek Hortu’dan ayrılmıştır . Akşehir’e gelen hoca , burasını çok sevmiş , orada evlenmiş , orta halli bir ömür sürerek gene Akşehir’de ölmüştür . Türbesi de oradadır . bu türbe . 1907’de Onlar olmadan önce , sütunlara dayanan , çadır biçimidir kubbeden ibarettir . Duvarsız da ama koca bir kilitle kapatılmış bir kapısı vardır . Bu kapıda hocanın garipliğine delil olarak gösterilmiş , çevresi açık , Yıkık yerlere Nasrettin Hoca Türbesi gibi deyimi oradan çıkmıştır .

Nasreddin Hocanın tarihi kişiliğini bulandıran olaylardan biri 14. Yüzyıl şairlerinden Ahmedi ile Timur arasında geçen ünlü hamamda değer biçme hikayesinin , sonraki kaynaklarda , Nasrettin Hoca ya Mal edilmiş olmasıdır . Söylentilere inanmak doğru olursa hocanın medresede okuduğu , Arabistan’a gidip geldiği , kadılık ettiğide kabul edilebilir .

Kaynak: Hayat Ansiklopedisi

Nasreddin Hoca Hayatı Kısaca, Kimdir Kısa Bilgi için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. aaa  yorumladı. 04:46 - 04 / 04 / 2017:

    deneme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.