Timur Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısa Bilgi

Timur Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısaca Bilgi, Timur Ankara Savaşı kazanmak için ne yapmıştır…

Ankara Savaşı , Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında Ankara Çubuk Ovası’nda yapılan savaş (28 Temmuz 1402) . Orta Asya ve İran’da egemenlik Kuran ve kısa sürede imparatorluk sınırlarını batıda Suriye , Mısır ve Anadolu sınırlarına kadar genişleten Timur ilk kez 1394 başlarında Dicle’yi geçerek Anadolu ve Suriye tehdit eden duruma geldi . Dicle geçip Resulayn yöresindeki Türkmenleri dağıtan Timur , Urfa’ya geldi , Burada Suriye’ye sefer hazırlıklarımı yaparken Mısır sultanı Berkuk un niyetlerini duyarak bu seferden vazgeçip kuzeye yöneldi Timur’un Mardin ve Diyarbakır illerinde alması üzerine Sivas’a da gelmesinden kaygılanan Sivas Emir’i Kadı Burhanettin , Yıldırım Beyazıt ve Sultan berbuka mektuplar göndererek Timur’a karşı birleşme önerisinde bulundu .

Bağdat da hüküm sürmekteyken oradan kaçan Celayiroğlu Sultanahmet , kendisine bağlı Karakoyunlu Türkmen Kara Yusuf ile Anadolu’ya gelerek Bursa’da Yıldırım Beyazıt’a sığındı ve bu davranışları karşılığında kendilerine Aksaray ve Kütahya Armağan edildi . İki büyük düşmanının bu tür bir korunma altına alınmasına kızan Timur Böylece Beyazıt ile savaşmak için bahane elde etmiş olduğu . Timur’un Yıldırım Beyazıt ile savaş bahanesi bu oldu . bir mektup yazarak Beyazıt’a Sultan Ahmet ile kara Yusuf’un kendisine teslim edilmesini istedi ya da öldürülmelerini O da olmazsa Osmanlı ülkesinden kovulmalarını söyledi . Beyazıt buna olumsuz yanıt vererek savaşa hazır olduğunu bildirdi .

1400 temmuz’unda Pasinlerden Erzurum ve Erzincan’a gelen , orada Erzincan Emiri mutahharence karşılaşılan Timur , Ağustos ortalarında Sivas önlerine gelerek kenti kuşattı . Sivas Valisi Şehzade Süleyman Çelebi , Timur ordusunun çokluğunu duyarak çekilmiş , yerine kenti savunmak üzere Malkoçoğlu Mustafa Bey bırakmıştır . Beyazıt oğlu Mehmet Çelebi ile Anadolu Beylerbeyi Kara Timurtaş’ın önemli sayıda askerle birlikte baskına gönderdiyse de bunu haber alan Timur , Osmanlı kuvvetlerinin yenilgiye uğratarak Kayseri ve yöresinin yakıp yıktı . Sivas’ta kuşatmaya direnen Mustafa Bey kentin surlarının çökmekte olması ve halkın ısrarı üzerine teslim olmaya karar verdi . Timur huzuruna gelen Mustafa Bey’e kan dökülmemesine söz verdi teslim olan kent halkından 4000 kişiyi kan dökmedeği belgesi olarak diri diri toprağa kömdürdü .

Ankara kuşatılır kentin Sivas’ın durumuna düşmesini önlemek için hızla Ankara’ya hareket edildi . Çubuk suyunun düşman eline geçmesi , bölgedeki su kuyularının Timur ordusunda yıkılmış olması Osmanlı ordusunun su sıkıntısı ile karşı karşıya bıraktı . Öte yandan Timur ordusunun sayısının ve olanaklarının üstünlüğü konusunda asker arasında yayılan söylentiler Osmanlı ordusunun moral gücünü olumsuz yönde etkiledi . Timur ordusu Ne kadar Timur’un seferlerine katılmış orduların sayıca en kalabalığı olup 160 bini aşıyordu . Buna karşılık Osmanlı ordusunun yarısı yayalardan oluşmuştur . Osmanlı ordusunun Savaş düzeninde , sağ kanatta Anadolu askerinin komutanlığını yapmakta olan kara Timurtaş Bey , sol kanatta da Rumeli Türkmenlerine komuta eden hoca Firuz bulunmaktaydı .

Yıldırım Beyazıt 3 oğlu (Mustafa Musa ve İsa Çelebiler) ve Çandarlızade Ali Paşa ile birlikte Kapıkule askerlerinin başından merkezde yer aldılar . Timur ordusunun sağ ve sol taraflarında Timur’un Şehzade ve torunları , kendisi ise merkezde bulunuyordu . Savaşın ilk saatlerinde Osmanlı ordusu şiddetli saldırılarla üstün bir konum elde ettiyse de Timur ordusunun ön saflarında bulunan birbirlerine zincirlerle bağlı fillerin Osmanlı saldırılarına karşı set oluşturması ve Osmanlı ordusu yanında yer alan Kara Tatarların (Moğol) saf değiştirerek Timur’un ordusu da katılmaları savaşın Osmanlılar aleyhine sonuçlanmasın da önemli bir etken oldu kısa bilgi.

Bu arada Anadolu askerinin bir bölümü eski bağlı oldukları beylerinin sancağını Timu’un yanında görerek onun yanında yer aldı . Osmanlı ordusu susuzluk ve güneşin etkisiyle yorgun düştü . Timur öğleden sonra hazır olan birliklerin savaşa sokarak genel bir saldırıya geçti . Osmanlı ordusunun sağı solu da gerisine sarkan Timur Kuvvetleri , Osmanlı ordusunun dört bir yandan sarıp , sipahileri Bozguna uğratarak yaya kuvvetlere yöneldiler . Savaşın kaybedilmesi olduğunu gören Süleyman Çelebi ile Veziriazam Çandarlızade Ali Paşa dövüşe dövüşe geri çekilmeye başladılar .Padişah , Hoca Firuz ve Kara Timurtaş ile birlikte Savaşı sürdürdü .

Yenilginin kesinlik kazanması üzerine kendisine yapılan kaçma önerisini reddedip yanındaki 3000 kişiyle çekildiği tepeden direnmeyi sürdürdü . Beyazıt geceleyin atının , darbe yemesi sonucu atından düşürüldü ve Timur’un huzuruna getirildi . Savaş yitirilmiş , Beyazıt iki oğlu ile birlikte tutsak edilmişti . Yıldırım Beyazıt’ın yenilgisi ile sonuçlanan Ankara Savaşı’nın önemli sonuçlarından biri Bizans’ın bir süre daha varlığını sürdürmesi ve İstanbul’un fethinin Yarım Yüzyıl kadar gecikmesidir .

Kaynak: Büyük Genel Kültür Ansiklopedisi

Timur Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısa Bilgi için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Berkay  yorumladı. 14:55 - 08 / 04 / 2017:

    Güzel bir makale olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.