Domates cilt kanserini önlemede yarı yarıya etkili

Fareler üzerinde yapılan bir teste, Özellikle erkek farelerde her gün yiyen farelerin, cilt kanseri hücrelerinin gelişimini yarı yarıya yavaşlama gösterdiği tespit edildi!

Ohio Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, 35 hafta domates tozu yedirilen erkek farelerin, Tozla beslenmeyen diğer fareler ultraviyole ışığına maruz bırakılarak bir test yapıldı. Sonuçları “Scientific Reports” dergide yayınlandığında domates tozuyla beslenen farelerin cilt kanserine yol açan tümörlerin, Diğerlerine oranla %50 daha az olduğu tespit edildi. Araştırmacı domatesin renginin karotenoidlerin, cildimizi ultraviyole ışınlarından koruyor olabileceğini açıkladı.

Fakat aynı deneyin, dişi Fareler üzerinde yapılmasından çıkan sonuç aynı değil! Bu gelişme yaşanmadı başka bir araştırmacı çalışmalarında ise daha değişik önleyici stratejiler denenirken, Cinsiyetin göz önünde mutlaka bulunulmasının gerektiğini şu şekilde açıklama yaptı ; “erkeklerde işe yarayan şey kadınlarda her zaman işe yaramayabilir ya da tam tersi olabilir” şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.